سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا (Content Management System) و یا به اختصار CMS، یک سیستم نرم افزاری تحت وب است که به کمک آن محتوا مدیریت می شود، درواقع این نرم افزارها امکان بروزرسانی و بازیابی محتوا فراهم می آورند.

این سیستم تحولی بزرگ در زمینه طراحی و مدیریت سایت های اینترنتی به شمار می آید. امروزه توقع بینندگان سایت ها تفاوت کرده و بسیار بالا رفته و دیگر دیدن سایت های ساده با صفحات ثابت و راکد برایشان هیجان ندارد. امروز کاربران به دنبال سایت هایی هستند که در هر مراجعه بتوانند مطالب و اطلاعات جدیدی را در آن ببینند و درصورت جلب اعتماد دیگر به سراغ سایت دیگری نمی روند. بدین ترتیب می توان آنها را به عنوان بازدیدکنندگان دائمی سایت نگاه داشت.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای موفقیت تمامی وب سایت ها حیاتی می باشد، با این وجود هنوز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها با این تکنولوژی آشنایی کافی ندارند.

یکی از مشکلاتی که تا امروز به نوعی باعث می شد تا افراد کمتری به فکر داشتن یک وب سایت اینترنتی بیفتند هزینه های بالای طراحی آن بوده است، به عنوان نمونه برای طراحی وب سایتهای اینترنتی، تعداد زیادی نیروی متخصص طراح وب، مشغول طراحی آن در چندین ماه و رفع ایراد و پشتیبانی از وب سایت می شدند لذا هزینه طراحی و پشتیبانی وب سایت بالا بود، ولی امروزه با در دسترس بودن سیستم های مدیریت محتوا دیگر چنین مشکلی وجود ندارد.

 

مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا نسبت به طراحی سایت اختصاصی:

*صرفه جویی در زمان ایجاد و به روزرسانی وب سایت ها

در حالی که طراحی و پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی به صورت اختصاصی، ماهها به طول می انجامد، قراردادن اطلاعات سایتتان در قالب یک سیستم مدیریت محتوا (cms) از پیش طراحی شده، بیش از یکی دو هفته طول نخواهد کشید.

 

*پشتیبانی مطمئن تر

با توجه به اینکه طراحی وب سایتهای اختصاصی، معمولا یک بار برای شما و متناسب با نیاز شما انجام می شود و برای سایرین کاربردی ندارد، لذا چنانچه تیم طراح سایت از پشتیبانی آن سر باز زد، کس دیگری نیز نخواهد توانست وب سایتی که دیگران نوشته اند را پشتیبانی کند لذا نمی توانید تجارت خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید. این در حالی است که شرکتهای طراحی وب سایت که صاحب سیستم های مدیریت محتوا می باشند، با تعداد زیادی مشتری مواجه اند که قبلا برای ایشان از این نرم افزار استفاده نموده اند. طبیعتا این شرکتها می بایست پشتیبانی کاملی از سیستم مدیریت محتوای خود به عمل آورند تا شانس باقی ماندن در بازار پر رقابت امروز را داشته باشند.

 

*انعطاف پذیری بیشتر

سیستم های مدیریت محتوا، بسیار انعطاف پذیرتر از وب سایت های اختصاصی هستند، چرا که تیم های تحلیل یک سیستم مدیریت محتوا، می بایست انواع وب سایت های قابل راه اندازی با نرم افزار را در نظر گرفته و راهکارهایی را پیشنهاد کنند که طی آن پیاده سازی یک وب سایت اینترنتی با ترکیب قابلیت های نرم افزار، قابل پیاده سازی باشد. لذا می بایست از مستندات، آموزش و سادگی بیشتری برخوردار باشند.

 

*امنیت بالاتر وب سایت

با عنایت به اینکه تعداد زیادی وب سایت به کمک سیستم های مدیریت محتوا راه اندازی شده است، لذا شرکت طراح دائما در حال رفع ایراد، ارتقاء قابلیت ها و افزایش امنیت آن است.

 

شما می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می نمایید

وقتی شما از یک شرکت طراح سایتی می خواهید تا وب سایت اختصاصی برای شما طراحی کنند، نمی دانید نهایتا برآیند تلاشهای انجام شده بعد از چندین ماه در آن شرکت چه خواهد شد و آیا محصول نهایی، همان چیزی است که شما در ذهن می پروراندید یا نه. این در حالی است که وقتی شما درخواست طراحی سایت با یک سیستم مدیریت محتوا یا cms می دهید، می دانید و می بینید چه چیزی را خریداری می کنید.

 

یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا وردپرس می باشد، برای آشنایی بیشتر با وردپرس اینجا کلیک کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.