تولید محتوا

امروزه تولید محتوا به یکی از امور بسیار مهم در سطح اینترنت بدل شده است. چیزی که اول از همه باید بدانیم این است که اصلاً منظور از تولید محتوا چیست؟

بعد بر روی زوایای این موضوع مثل تولید محتوای باکیفیت تمرکز کنیم. تولید محتوا باکیفیت باعث میشود که بازدید شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای همین اکثر صاحبان کسب و کار ها روی تولید محتوا سرمایه گذاری میکنند و سعی میکنند که بلاگر های با تجربه استخدام کنند.

یکی از چالش های پیش روی بلاگر ها، تولید محتوا مناسب با کسب و کار و ذائقه مشتریان آن کسب و کار است. اینکه بدانند چه محتوایی تولید کنند که مناسب باشد و معتبر، امری سخت و نیازمند تلاش است.

چهار موضوع اصلی محتوا

 • معنی محتوا
 • انواع محتوا
 • فرم محتوا
 • ماهیت محتوا

معنی محتوا

برای محتوا معانی و تعاریف گوناگونی وجود دارد. محتوا در لغت به معنای وجود و هستی درون چیزی است. قطعاً نمیتوان به سوال محتوا چیست با این تعریف کوتاه پاسخ کامل داد. برای رسیدن به تعریفی جامع از محتوا باید از منظر خاصی آن را تعریف کرد.

برای نمونه امروزه از منظر رسانه، هر چیزی که بتواند پیام، احساس، اتفاق و … را به دیگران انتقال دهد، محتوا تلقی میشود و زمانی باکیفیت است که مخاطبان احساس رضایت کنند.

انواع محتوا

هر چیزی که بتواند پیام (اطلاعات) را هدفمند انتقال دهد شکلی از محتوا است.

انواع محتوا
انواع محتوا

محتوا داده ای است که از هزاران سال قبل در فرمت های مختلف تولید میشد. با پیشرفت تکنولوژی این قالب ها گسترش پیدا کردند و هرکدام دارای زیر مجموعه هایی شدند. باید متناسب با موضوع بهترین قالب را برای ارائه داده پیدا کرد.

فرم محتوا

ارزش داده ی موجود در محتوا تا حدودی به فرم آن بستگی دارد. فرم محتوا، در واقع چارچوب ها و قانون هایی است که در هنگام تولید محتوا، باید به آنها توجه کرد. در واقع توجه به فرم مهم ترین کاری است که در هنگام تولید باید به آن توجه کرد.

برای مثال یک شعر زمانی دارای ارزشمند است و یک قطعه ادبی به حساب می آید که علاوه بر داشتن محتوا و قافیه های هماهنگ، وزن داشته باشد. در این صورت فرم شعر درست است.

برای رعایت فرم در این حوزه باید با تکنیک های آن آشنا بود و اگر فرم ها رعایت نشود و از تکنیک ها استفاده نشود، محتوا  فاقد ارزش خواهد بود.

ماهیت محتوا

ماهیت محتوا در واقع شکل خاص ارائه آن است. مثال: در حوزه رسانه های دیجیتال می‌توان اثرات تولیدی را در سه شکل صوتی، تصویری و متنی ارائه داد.

هرکدام از مورد های اشاره شده در بالا به زیر مجموعه هایی تقسیم میشوند. (مثال: آثار تصویری شامل عکس‌ها، کارهای گرافیکی، ویدیو و غیره میشود.) در حالت کلی برای انتخاب بهترین نوع اثر، باید دانش تخصصی در آن حوزه داشته باشید. در تولید متن برای صفحات وب علاوه بر تولید محتوای با کیفیت، باید محتوای سئو شده ارائه کنید. زیرا در این حوزه تولید متن با کیفیت به تنهایی کار ساز نیست  و در آن باید قواعد تعریف شده در فضای مجازی رعایت شده باشد.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست
تولید محتوا چیست

اهمیت و تاثیر زیاد تولید محتوا امروزه به قدری زیاد است که مردم را به این سمت می کشاند. محتوا در واقع نوعی تبلیغات است که نوع و روش کاملا متفاوت میباشد. اگر تبلیغات به وضوح در محتوایی دیده شود، بازدید کننده نسبت به آن گارد میگیرد اما اصول رپورتاژ در محتوای تولید شده رعایت میشود، در واقع تبلیغ به صورت نامحسوس انجام میشود. محتوا نوعی ارتباط بین بازدیدکننده و صاحب برند میباشد که نیاز است با تولید محتوایی خلاقانه مخاطب را جذب کند.

کاربردهای تولید محتوا

کاربرد تولید محتوا
کاربرد تولید محتوا

کاربرد های فراوانی میتوان نام برد، محتوایی مفید و کارآمد به شمار می آید که دو طرف یعنی صاحب بیزنس و مخاطب مفید و جذاب باشد. هدف صاحب کسب و کار از تولید محتوا فروش محصول و هدف بازدیدکننده کسب اطلاعات یا تحقیق در مورد آن مسئله است، حال اطلاعات در عین مفید و جذاب بودن باید مخاطب را به خرید محصول مدنظر تشویق کند.

اهداف تولید محتوای مفید:

 • افزایش فروش
 • بیشتر دیده شدن سایت
 • دادن اطلاعات قوی و صحیح در ازای افزایش اعتماد
 • سرگرم کردن مخاطب
 • ارتباط صمیمی بین مخاطب و صاحب بیزنس

مراحل تولید محتوا برای سایت

 1. ایده پردازی کنید!

ایده پردازی در تولید محتوا
ایده پردازی در تولید محتوا

اولین قدم در تولید محتوا ایجاد ایده می باشد. شما اول باید موضوع را تعیین و بعد براساس آنها شروع به تولید ایده کنید. یک برگه کنار خود بگذارید و موضوعات را بنویسید و بهترینش را انتخاب کنید و محتوا تولید کنید.

 1. کلمات کلیدی را بدست بیاورید!

لیستی از کلمات کلید تهیه کنید. از دلایل تولید محتوا، استفاده از کلمات کلیدی داخل وبسایت میباشد. لیست کلمات کلیدی را بنویسید و شروع به ایجاد محتوا کنید. برای اینکار باید از ابزارهای سئو استفاده کرد تا کلمات و عبارت مرتبط که بیشتر جستجو شده را بیابید.

 1. از ابزار های تولید محتوا استفاده کنید!

ابزارهای بسیاری غیر از گوگل، وجود دارند که با توجه به کلمه کلیدی، عبارت را تولید میکنند. Ubersuggest یکی از ابزارها برای نمایش بهترین عبارتهای که دارای بیشترین میزان جستجو هستند، است.

 1. رقبا را تحلیل کنید!

حتما وب سایت ه و محتوا های تولید شده توسط رقبای خود را بررسی کنید تا از نقاط ضع و کمبود های آن ها را در متن خود از بین ببرید و هم از نقاط قوت آن ها استفاده کنید. اگر هم در حوزه کاری شما مقاله خوبی وجود ندارد، از این موضوع به نفع احسنت استفاده کنید.

 1. بر اساس نیاز کاربر تولید محتوا کنید!

علایق، سلایق و نیاز های کاربران اصلی سایت خو دا بشناسید و در آن راستا محتوا تولید کنید. کاربران ساعت هایی زیادی برای گشت و گذار در اینترنت تلف می کنند تا بتوانند مطلبی مفید پیدا کنند، اگر در رفع نیاز های آن ها موفق باشید به یک منبع معتبر و مفید بدل میشوید.

 1. سطحی نپردازید!

اگر به مساله تخصصی می پردازید، تمامی اطلاعات و مسائل جزئی را بیان کنید. جزئی پرداختن به موضوع باعث ایجاد شکاف بین وبسایت شما با دیگران می شود.

 1. در یک محتوا جمع نزنید!

جزئی سازی محتوا
جزئی سازی محتوا

گاهی یک موضوع دارای چند وجه است، به جای یک مقاله بلند بالا چند مقاله مفید و جزئی دسته بندی شده درست کنید.

 1. برعکس جریان باشید!

این مورد فقط با ذکر مثال قابل بیان است. همه از خوبی های ادیسون و خدمت هایش به بشر می دانند و صحبت میکنند، شما با نوشتن مقاله ای درباره روابط تسلا و ادیسون و ظلم هایی که ادیسون به تسلا و جهانیان کرده، ریزبینی خودتان را به رخ بکشید.

 1. عنوان گیرا و جذاب بنویسید!

متاسفانه بزرگترین اشتباه افراد تازه کار، دست کم گرفتن عنوان نویسی است، آن ها یا برای گیرا بودنش تلاش نمی کنند یا یک عنوان کلی مانند “روشهای افزایش بازدید وبسایت” مینویسند که هم تکراری است هم مخاطبان کمتری را جذب میکند. عنوان مهمترین بخش است، در عنوان باید از کلمات کلیدی و عبارت های مهم هوشمندانه استفاده کنید. از همه مهمتر به یاد داشته باشید که اولین برخورد مخاطب با عنوان محتوای شماست پس طوری عنوان نویسی کنید که کاربر را جذب کند.

 محتوا های تولید شده را لیست کنید!

یک لیست کامل از تمامی مقالات تولیدی وب شما در  بقیه بخش ها مثل بک لینک دهی کمک میکند.

چگونه جذاب تولید محتوا کنیم؟

 1. مطالعه

کتاب بخوانید، تا میتوانید کتاب بخوانید. کتاب شما را دی مسیر نوشتن مطالب بی عیب و ایراد کمک میکند.

 1. جسارت

نترسید! برای نوشتن پیشروی لازم است. خود را دست کم نگیرید و به خود اعتماد داشته باشید. دیده شدن واهمه ندارد!

 1. منحصر به فردی

نوآوری کنید! تا میتوانید خلاف رودخانه پارو بزنید. نوآور بودن رمز پیشرفت و موفقیت است!

 1. تمرین فراوان

تمرین کنید. زمان بر است؟ برا حرفه ای شدن صرف زمان نیاز است! تمرین کنید تا ماهر شوید.

تولید محتوا بحث بسیار گسترده ای است که توضیح آن خارج از توان یک مقاله است. شما اگر در این زمینه فعالیتی دارید باعث خشنودی است که از تجربیات و نکات این راه بهره مند شویم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.