الگوریتم BERT گوگل چیست

اگر تا به حال راجع به الگوریتم های گوگل شنیده باشید، حتما کلمه ی الگوریتم برت BERT به گوشتان خورده است. حال سوال اینجاست که مگر گوگل از چند الگوریتم پیروی میکند؟ الگوریتم برت چیست؟ و چه تفاوت هایی دارد؟

در واقع الگوریتم برت این امکان را برای گوگل فراهم می نماید که همانند یک انسان، کلمات و عبارات روزمره را درک کند. الگوریتم برت کاملا جستجو را به زبان محاوره ای ساده نموده است. و میتوان گفت مکمل الگوریتم رنک برین شده است.

برای آشنایی بیشتر با این الگوریتم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

الگوریتم BERT گوگل چیست؟

درست زمانی که همگان گمان می کردند جستجوی اینترنتی به کمال خود رسیده و دیگر بهتر از این نمیشود، گوگل در سال ۲۰۱۸ دست به طراحی و انتشار بزرگ ترین الگوریتم خود در۵ سال گذشته زد. این الگوریتم که با نام BERT یا درواقع Bidirectional Encoder Representations from Transformers شناخته میشود. هوشمندترین و همینطور نوین ترین الگوریتم گوگل در سالهای اخیر شناخته شده است. این الگوریتم که یک پردازشگر زبان طبیعی برپایه هوش مصنوعیست، به ربات های گوگل در بهبود درک زبان انسان و نمایش نتایج دقیق تر و درک ساختار معنایی کلمات کمک میکند.

شاید این سوال مطرح شود که چرا باید گوگل الگوریتمی با این امکانات طراحی کند؟

تمامی کاربرانی که در گوگل جستجو میکنند، انسان هستند، پس این الگوریتم کمک میکند که شما تنها با جستجوی عبارت موردنظر به پاسخ تان برسید. و نیازی نیست که حتما به زبان رسمی جمله خود را عنوان نمایید.

تا اینجا با مفهوم کلی این الگوریتم آشنا شده اید. در ادامه این مقاله میخواهیم به صورت تخصصی تر عملکرد این الگوریتم را برای شما شرح دهیم.

عملکرد الگوریتم BERT گوگل

عملکرد الگوریتم BERT گوگل
عملکرد الگوریتم BERT گوگل

پیش از پیدایش الگوریتم BERT، هنگامی که شما عبارتی را در گوگل جستجو می نمودید، برای نمونه: “روش های پخت کیک بدون استفاده از فر”  گوگل کلمه “بدون استفاده” را درک نمیکرد و تنها نتایج مرتبط با ” پخت کیک” را به شما نمایش میداد.

اما اگر شما حالا این عبارت را جستجو کنید، گوگل کاملا متوجه منظور شما میشود و نتایج بسیار دقیق تری را طبق خواسته شما نمایش میدهد.

در این مورد میتوان مثال ملموس تری برای شما آورد. فرض کنید سوال ” چگونه زبانم را قوی کنم؟ ” را در گوگل جستجو میکنید. دو حالت رخ میدهد:

  1. اگر جستجوی شما قبل از پیدایش الگوریتم BERT بود:

گوگل تنها نتایج مرتبط با زبان را به شما نمایش میداد و کلمات “را” و “چگونه” و “قوی” را نادیده میگرفت.

  1. اگر جستجوی شما بعد از پیدایش الگوریتم BERT بود:

گوگل به کلمه “قوی” و “چگونه” و “را” دقت میکند و با برداشت اینکه منظور شما راه های تقویت زبان انگلیسی بوده است، نه آن زبان عضو بدن انسان، دقیقا نتایج مرتبط با آن را به شما نمایش میدهد.

لازم به ذکر است که این الگوریتم مختص به یک زبان خاصی نیست. بلکه تمامی زبان های دنیا را در بر می گیرد. هر کشوری در زبان خود ممکن است یک کلمه با چند معنا یا به عبارتی کلمات هم آوا و هم نوشتار داشته باشد. پس این الگوریتم بر تمامی آن ها صدق میکند.

همانطور که متوجه شده اید، دیگر نیازی نیست که بر روی یک کلمه خاص به عنوان کلمه کلیدی تمرکز کنید. زیرا اکنون کلمات کلیدی طولانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. پس تمرکز خود را بیشتر بر روی کلمات کلیدی دنباله دار یا به اصطلاح Longtail Keywords بگذارید.

NLP چیست؟

سرواژه NLP یا همان Natural Language Processing مخفف پردازش زبان طبیعی و زیر مجموعه ی هوش مصنوعی می باشد که شامل یادگیری ماشین و زبانشناسی می شود. در واقع همان چیزی است که ارتباط بین کامپیوترها و انسان ها را با زبانی طبیعی انجام می دهد.

NLP فناوری پشت صحنه ی تمام برنامه های کاربردی و رایج زبان مانند:

Google Translate

Microsoft Word

Grammarly

OK Google, Siri, Cortana and Alexa

می باشد. درواقع NLP یک چارچوب است که از الگوریتم BERT پشتیبانی میکند.

تاثیر الگوریتم BERT بر سئو

تاثیر الگوریتم BERT بر سئو
تاثیر الگوریتم BERT بر سئو

از آنجایی که سئو همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و الگوریتم برت نیز یکی از عوامل موثر بر موتورهای جستجو میباشد، این سوال غلط است. زیرا این ما هستیم که باید سایت خود را با این الگوریتم ها همسو کنیم.

همانطور که گفتیم، این الگوریتم به ساده سازی فهم کلمات، جملات و سوالات کاربران کمک کرده است. پس شما نیز جهت بهینه سازی سئو سایت خود، باید به این موارد اهمیت دهید. شما میتوانید با مطالب آموزشی که برای شما تهیه کرده ایم، بهتر از پیش بهینه سازی سایتتان را انجام دهید:

دلایل عدم ایندکس محتوای سایت در گوگل

تاثیرات TTFB بر سئوی سایت

آموزش ساخت بک لینک رایگان

تفاوت الگوریتم BERT و الگوریتم Rank Brain

الگوریتم های BERT و Rank Brain دو الگوریتم با شباهت های بسیارند اما یکی نیستند. در ادامه این بخش همراه ما باشید تا متوجه تفاوت این دو الگوریتم شوید.

الگوریتم Rank Brain

این الگوریتم، به این صورت عمل میکند که نتایج جستجوی جدید را با نتایج جستجو های پیشین کاربران تطابق میدهد. و به این ترتیب نتایجی را با ترکیب نتایج پیشین و یک سری نتایج مرتبط به کاربر نمایش میدهد. پس اساس کار آن نتایج جستجو های پیشین است.

الگوریتم BERT

همانطور که در طی این آموزش متوجه شدید، تمرکز الگوریتم برت بر این است که کوئری، کاربران را بهتر و دقیق تر درک کند تا بتواند نتایجی مرتبط تر به آن ها عرضه نماید. پس در این الگوریتم به هر کلمه یا حرفی که کاربر جستجو کرده است توجه میشود.

پس همانگونه که دریافتید، این دو الگوریتم از هم جدا هستند اما شباهت هایی نیز بهم دارند. به طور کل هر دو الگوریتم در راستای پردازش کوئری های کاربران تنظیم شده اند و سعی در درک بهتر هدف کاربر و ارائه نتیجه مطلوب به او را دارند.

سخن پایانی

از آنجایی که الگوریتم BERT جستجو کاربران به زبان محاوره ای را ساده تر کرده است، به یاد داشته باشید که شما نیز باید الویت خود را کاربر و آسودگی او قرار دهید.

پس میتوان گفت که هنگامی که کاربر در گوگل جستجو میکند، نتایجی که به او نمایش داده میشود بسیار دقیق تر و نزدیک تر به هدف جستجوی اوست.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و به کمک آن با مفهوم الگوریتم BERT و عملکرد آن آشنا شده باشید. شما میتوانید از مطالب آموزشی دیگر در سایت ما نیز برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید. درصورت وجود هرگونه سوال یا ابهام در مورد این مقاله، آن را در بخش دیدگاه بیان کنید. تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.