فیچر اسنیپت گوگل چیست

با فیچر اسنیپت میتوانید نه تنها به رتبه ۱ گوگل، بلکه به رتبه صفر گوگل و قبل از ۱۰ سایت اول در نتایج جستجو دست پیدا کنید، اگر قصد دارید فیچر اسنیپت را بهتر بشناسید، در این مقاله با ما همراه باشید.

فیچر اسنیپت چیست؟

"<yoastmark

در تصویر بالا، جمله how to start a YouTube channel توسط کاربر در گوگل جستجو شده است. در نتایج جستجو، قبل از نمایش سایت ها، یک کادر قرار گرفته که با توجه به سئو سایت های صفحه ی اول به نمایش درآمده است. این کادر که به خلاصه ترین شکل ممکن نوشته شده همان فیچر اسنیپت است.

محتوای فیچر اسنیپت ها

ممکن است تصور کنید محتوایی که در Featured Snippet نمایش داده می شود، توسط کاربران یا متخصصان گوگل گردآوری شده است. در حقیقت محتوای این بخش، از سایت هایی که در گوگل روی کلمه مورد نظر سئو شده اند، برداشته میشود. معمولا هم این محتوا مربوط به سایتی است که در لینک اول گوگل قرار می گیرد.

فیچر اسنیپت در وب فارسی

چیزی که احتمال میدهیم، این است که در آینده ای نزدیک به ترتیب انواع فیچر اسنیپت ها در وب فارسی هم نمایش داده می شود و در این شرایط افرادی سود می برند که از پیش به بهینه کردن سایت شان برای نمایش در نتایج گوگل اهمیت داده اند. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم حتما به اجرا کردن نکات و تکنیک هایی که در این مقاله گفته میشود، توجه نمایید.

انواع فیچر اسنیپت

فیچر اسنیپت صرفا به همان یک شکل که پیش تر در تصویر بالا مشاهده نمودید، محدود نمیشود و انواع مختلفی دارند.

فیچر اسنیپت Paragraph یا Definition Box

"<yoastmark

همانطور که در تصویر بالا هم مشخص است، در فیچر اسنیپتِ نوع پاراگراف، گوگل یک متن چند جمله ای درباره موضوع مورد نظر به شما نمایش میدهد. این بخش در زمانی که نتیجه جستجوی شما یک راه حل تشریحی باشد هم نمایش داده میشود. در این بخش بین ۴۰ الی ۶۰ کارکتر نمایش داده می شود.

مثلا اگر در گوگل best time for instagram post به معنی “بهترین زمان برای پست گذاشتن در اینستاگرام” را جستجو کنید، یک فیچر اسنیپت نمایش داده می شود که در آن به طور خلاصه، بهترین زمان ها را معرفی میکند. جالب است بدانید بیشتر از ۸۰% فیچرها، از نوع پاراگراف هستند. پس حتما میتوانید روی این مورد سرمایه گذاری بیشتری کنید.

فیچر اسنیپت Numbered list یا Ordered List

"<yoastmark

نوع دیگر فیچر اسنیپت ها، با لیست های عددی در نتایج نمایش داده می شوند. این نوع از فیچر را زمانی مشاهده میکنید که جواب جستجوی شما به شکل مرحله ای یا قابل شمارش، قابل ارائه باشد. برای نمونه ممکن است در مورد لیستی از افراد مشهور یا تعداد کشورها سوال داشته باشید که در نتیجه، گوگل یک Featured Snippet عددی به شما نمایش میدهد. برای نمونه در نتیجه جستجوی list of billionaires به معنی “لیست میلیونرها” چنین اسنیپتی را مشاهده میکنید.

محتوای مناسب لیست ها

برای قرار گیری در بخش لیست ها، چه عدد دار و چه بدون عدد، باید یک لیست از موضوع مورد نظر در صفحه داشته باشیم. مواردی هم وجود دارد که ممکن است در یک سایت هیچ لیستی وجود نداشته باشد اما گوگل مراحل را تشخیص و در نتایج نمایش داده است.

فیچر اسنیپت Table

"<yoastmark

فیچرهای جدولی را زمانی مشاهده میکنید که گوگل اطلاعات را از یک صفحه استخراج کرده و به شکل جدول به شما نمایش میدهد. برای نمونه اگر درمورد قیمت سهام بورس کشورها یا قیمت یک دسته محصول جستجو داشته باشید، ممکن است Featured Snippet های جدولی را ببینید.

محتوای مناسب جدول

اگر میخواهید عبارت شما باید در یک فیچر از نوع جدول قرار بگیرد. کافی است یک جدول در سایت تان ساخته و محتوای عبارت را در آن وارد کنید.

فیچر اسنیپت Unordered List یا Bullet list

"<yoastmark

بعضی مواقع ممکن است نتیجه جستجوی شما یک لیست از موارد بدون نیاز به شماره گذاری باشد. مثلا وقتی شما در مورد بهترین اپلیکیشن های کاهش وزن در گوگل جستجو میکنید یا به دنبال لیستی از رفتارها یا عادت ها هستید، گوگل آن ها را بدون شماره گذاری به کاربران نمایش میدهد.

فیچر اسنیپت Video

"<yoastmark

فیچر اسنیپت های ویدیویی، اصولا از یوتیوب نمایش داده شده و اکثرا به شما توضیح میدهند که هر قسمت از این ویدیو در حال نمایش چه موضوعی است. این فیچر اسنیپت در سطح وب فارسی به نمایش درآمده است.

برای نمونه اگر کلمه ساخت کانال یوتیوب را در گوگل جستجو کنید، یک سری ویدیو از یوتیوب به شما نمایش داده میشود و همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، پایین هر یک از آنها یک کادر هم نمایش داده میشود، که با کلیک بر روی آن، بخش های مختلف ویدیو و توضیح شان به نمایش در می آید.

محتوای مناسب ویدیو

برای دیده شدن ویدیو سایت تان در فیچر اسنیپت، می بایست این ویدیوها در یوتیوب آپلود شده باشند و با:

  • قرار دادن یک ویدیو با کیفیت در یوتیوب
  • نوشتن توضیحات سئو شده مناسب
  • انتخاب یک عنوان خوبی
  • قرار دادن تگ های مناسب برای آن

احتمال دیده شدن آن در نتایج جستجو به عنوان فیچر اسنیپت را بالا ببرید.

تفاوت Featured Snippet و Google knowledge graph

تفاوت Featured Snippet و گراف دانش گوگل Google knowledge graph
تفاوت Featured Snippet و گراف دانش گوگل Google knowledge graph

کاربر با جستجوی کلمه Everest که نام یک کوه معروف است، با گراف دانش گوگل روبرو میشود که اطلاعات بیشتری در مورد این کوه به او میدهد.
در واقع کادری که در قسمت راست صفحه مشاهده میکنید، به عنوان گراف دانش گوگل شناخته میشود. برخلاف فیچر که تمامی محتوای آن از یک سایت برداشته میشود، گراف دانش کادری است که گوگل محتوایش را از چند سایت معتبر علمی مانند Wikipedia و imdb و… برمیدارد.

"تفاوت

همچنین در این بخش، گوگل یک سری سرنخ برای جستجوهای بیشتر به شما میدهد. برای نمونه در مثال قبل در قسمت پایینی آن نام چند کوه یا رشته کوه معروف دیگر مانند هیمالیا را هم نشان میدهد. زیرا حدس میزند احتمالا کوهستان های دیگر هم باید برای شما جالب باشد.

تاثیر فیچر اسنیپت در سئوی سایت

قبل از اینکه تکنیک های افزودن سایت به فیچر اسنیپت را بررسی کنیم، کمی در مورد اهمیت این قابلیت در سئوی سایت ها صحبت می کنیم.

نرخ کلیک

خواه ناخواه، نرخ کلیک روی کلماتی که در Featured Snippet ها فعال شده اند، کاهش یافته است. برای نمونه اگر سایت شما در حالت عادی روی کلمه ای در لینک اول باشد، باید حداقل ۷۰% از کلیک ها را به خودش جذب کند. اما اگر فیچر اسنیپتی روی آن کلمه فعال شود، ممکن است به جای ۷۰% ، حتی نرخ کلیک تان تا حدود ۱۰% هم کاهش یابد.
اکنون به یک دوراهی برمیخوریم که:

• فیچر های سایتمان را فعال نکنیم تا کلیک بیشتری جذب کنیم.
• فیچر های سایتمان را فعال کنیم تا همان نرخ کلیک کم را از دست ندهیم.

اگر شما در فیچر اسنیپت ها قرار نگیرید، یک سایت دیگر جایگاه شما را خواهد گرفت. به این ترتیب نه تنها همان مقدار اندک کلیک را جذب نمی کنید، بلکه فرصت برندسازی از طریق دیده شدن برندتان در فیچرها را هم از دست میدهید.

جذب کلیک بیشتر

اگر خواندن پاراگراف قبلی باعث شد ناامید شوید و نگران از دست رفتن کلیک ها و جذب مخاطبانتان باشید. باید بدانید تمامی فیچر اسنیپت ها باعث کاهش آمار کلیک سایت شما نمی شود. در واقع با برخی از فیچر اسنیپت ها، نه تنها نرخ کلیک سایت تان کاهش پیدا نمیکند، بلکه باعث بهتر دیده شدن سایت شما و جذب مخاطب بیشتر هم میشود.

شنیده شدن در جستجوی صوتی

احتمالا میدانید که در کشورهای انگلیسی زبان استفاده از دستیارهای صوتی مانند الکسا، سیری، گوگل اسیستنت و ماکروسافت کورتانا به شدت متداول است. این علاقه تا حدی در حال توسعه است که حتی بسیاری از آمارها در مورد افزایش شدید جستجوهای صوتی و حتی برابر شدن آنها با جستجوهای متنی در آینده ای نزدیک خبر میدهند.

حال نکته مثبت اینجاست که ابزارهای صوتی در اغلب مواقع، جواب هایی که در نتیجه جستجوی کاربران به آن ها میدهند را از بخش فیچر اسنیپت ها برمیدارند و این به معنی بیشتر شنیده شدن برند شما می باشد.

افزودن سایت به فیچر اسنیپت گوگل

افزودن سایت به فیچر اسنیپت گوگل
افزودن سایت به فیچر اسنیپت گوگل

یافتن کلمات مناسب

• کلمات مناسبی که ممکن است گوگل روی آنها فیچراسنیپت را فعال کند، پیدا کنید.
• کلمات کلیدی که در حال حاضر روی آنها در صفحه گوگل هستید را انتخاب کنید. کافی است به سراغ سرچ کنسول رفته، ببینید روی کدام کلمات در صفحات گوگل هستید.
• کلمات کلیدی را به زبان انگلیسی در گوگل جستجو کنید و بررسی کنید که فیچر اسنیپت سایت های خارجی روی این کلمه فعال شده است یا خیر. در صورتی که فیچر اسنیپت آن عبارت سرچ شده باشد. احتمال اینکه در وب فارسی هم بتوانید روی آن کلمه کلیدی در بخش Featured snippet دیده شوید، بسیار بالاست.

تولید محتوای مناسب

• عبارت مورد نظری که قرار است به عنوان فیچر اسنیپت نمایش داده شود، را در ابتدای صفحه قرار بدهید.
• تعداد کارکترهای پاراگراف باید بین ۴۰ الی ۶۰ کلمه باشد.
• حتما در این متن از عبارت کلیدی استفاده کنید.
• بهتر است دقیقا متن زیر یک سرتیتر همراه با کلمه کلیدی باشد.

عبارات کلیدی بلند

صفحاتی که در Featured Snippet گوگل قرار میگیرند، عموما برای چند “کلمه کلیدی طولانی” یا “لانگ تِیل” بهینه شده اند. نکته مهم اینجاست که اغلب مخاطبان جستجوهای صوتی، کلمات بلند و طولانی را جستجو میکنند. در صورتی که صفحه شما هم روی این کلمات بهینه شده باشد، احتمال دیده شدنش بالاتر میرود.

برای نمونه روی کلمه SEO Strategy در حال حاضر سایت hubspot یک فیچر اسنیپت دارد. اما اگر این عبارت را به صورت How to SEO Strategy سرچ کنید، سایت marketo در نتیجه اول بوده و فیچر این سایت نمایش داده میشود. بنابراین تمرکز بر روی عبارات کلیدی طولانی نه تنها میتواند باعث تغییر رتبه سایت و افزایش شانس دیده شدن تان شود. بلکه میتواند احتمال فعال شدن فیچر اسنیپت را هم بالا ببرد.

شما با اجرای تکنیک های افزودن سایت به Featured Snippet، باعث می شوید وب سایت تان یک قدم به گوگل نزدیک تر شود. گوگل هم این تلاش شما را بی ثمر باقی نخواهد گذاشت.

تجدید نظر گوگل برای Featured Snippet

عموما گوگل در دو حالت نظرش را تغییر میدهد:

  1. هنگامی که تصور کند یک سایت محتوای بهتری برای قرار گرفتن در Featured Snippet دارد. این یعنی صرفا اگر به فیچر اسنیپت رسیدید، مطمئن نباشید که رتبه تان تنزل پیدا نمیکند. بنابراین پس از دست یابی به این بخش حتما آپدیت محتوا و خرید و ساخت بک لینک را جدی بگیرید.
  2. نمایش نوع فیچر، یکی دیگر از حالت هایی است که گوگل در آن تجدید نظر می کند. در صورتی که در گذشته عبارتی به عنوان یک فیچر از نوع پاراگراف در گوگل قرار گرفته بود. اما امروز محتوای همان عبارت، به عنوان فیچر از نوع جدول در نتایج قرار گرفته است. در اینجا گوگل متوجه می شود که جدول درون این صفحه، احتمالا محتوای بهتری نسبت به قبل، برای نمایش در فیچر اسنیپت است.

کلام آخر

در ابتدای این مقاله با Featured Snippet آشنا شده و سپس نحوه افزودن آن را به سایت و تاثیر آن بر سئو سایت را یاد گرفتیم. همچنین سعی نمودیم با ادغام تجربیات و مفاهیمی که در منابع معتبر گفته شده، یک مقاله جامع گردآوری کنیم. از شما سپاس گذاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. چنانچه سوال یا اطلاعاتی درمورد این موضوع دارید آن را در قسمت ثبت نظرات بنویسید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.