TTFB چیست

TTFB چیست؟ همانطور که میدانید، برای بارگذاری یک صفحه وب، درخواست هایی از سوی مرورگر شما برای سرور ارسال می شود، سرور این درخواست را بررسی نموده و در نهایت به آن پاسخ می دهد.

هنگامی که صحبت از بهینه سازی سرعت سایت می شود، توجه همه به سمت عملکرد front-end و بهینه سازی سرعت بارگذاری صفحات سایت می رود. این در صورتی است که اگر بخواهیم از زاویه سرور و هاست به این موضوع بنگریم، فاکتورهایی وجود دارد که بهینه سازی آنها نقش موثری در بهبود سرعت سایت و تجربه کاربران خواهد داشت.

TTFB چیست؟

TTFB مخفف عبارت Time to First Byte مدت زمانی است که مرورگر برای ایجاد اتصال به سرور و بارگیری محتوای یک صفحه وب صرف می کند. که به آن سرعت پاسخگویی سرور نیز میگویند. TTFB یکی از معیارهای جی تی متریکس است، که در امتیاز نهایی سایت شما تأثیر به سزایی خواهد داشت.

هر چه عدد TTFB بزرگ تر باشد، بدین معنی است که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا صفحه برای کاربر نمایش داده شود. مطمئنا شما هم دوست ندارید زمان بسیاری را صرف نگاه کردن به صفحه خالی یک سایت کنید که در تلاش است به سرور متصل شود. پس باید سعی نماییم تا عدد TTFB در بهینه ترین حالت قرار گیرد.

مراحل TTFB سایت

مراحل TTFB
مراحل TTFB

TTFB شامل ۳ مرحله است که مجموع زمان برای انجام این مراحل، عدد نهایی TTFB را به ما نشان میدهد که به ترتیب عبارتند از:

مدت زمان ارسال درخواست/HTTP Request Time

شروع محاسبه TTFB با ارسال درخواست HTTP از سوی کاربر صورت می گیرد. هنگامی که کاربر یک سایت را در مرورگر باز میکند، از سمت مرورگر یک HTTP Request برای سرور ارسال می شود. مدت زمان رسیدن این درخواست از مرورگر به سرور به عوامل زیر بستگی دارد:

 • فاصله جغرافیایی بین سرور و کاربر
 • سرعت اینترنت کاربر
 • مدت زمان DNS Lookup
 • وجود فایروال میان کاربر و سرور

مدت زمان پردازش درخواست از سوی سرور/Process Request Time

پس از ارسال درخواست به سرور، نوبت به پردازش و پاسخ دهی آن از سوی سرور میرسد. این پاسخ شامل برقراری ارتباط با پایگاه داده، اجرای اسکریپت های وب و برقراری ارتباط با سایر سیستم های شبکه می باشد. مدت زمان ارسال Response سرور به مرورگر به عوامل زیر بستگی دارد:

 • عدم استفاده از مکانیسم های Caching
 • بهینه نبودن قالب یا کدها

مدت زمان ارسال اولین بایت از سرور به مرورگر/ HTTP Response Time

پس از اینکه سرور پاسخ کاربر را آماده کرد، آن را ارسال می کند. مدت زمان ارسال این پاسخ به دو عامل سرعت اتصال سرور به شبکه و سرعت اینترنت کاربر بستگی دارد. حدود ۴۰% سرعت TTFB به انتقال درخواست و پاسخ وابسته است.

بازه زمانی عادی برای TTFB

از نگاه گوگل عدد TTFB باید حدودا از ۲۰۰ m/s کمتر باشد. اما بازه زمانی ۲۰۰ m/s تا ۵۰۰ m/s نیز نرمال و عادی محسوب می شود. اگر TTFB سایت شما بالاتر از  ۶۰۰ m/s باشد، نگران کننده طلقی میشود و باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهید.

روش های سنجش TTFB سایت

ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری TTFB وجود دارد، از جمله ابزارهایی که برای سنجش پارامترهای TTFB در نظر گرفته شده اند عبارتند از:

Dev Tools

ِDev Tools
Dev Tools

یکی از آسان ترین روش های اندازه گیری TTFB استفاده از Dev Tools گوگل کروم است. اگر قصد دارید با کامپیوتر شخصی تان این ارزیابی را انجام دهید، به این مسئله توجه نمایید که اختلال اینترنت و اتصال شبکه شما می تواند بر روی عدد به دست آمده تاثیر داشته باشد. برای ارزیابی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • وارد قسمت منوی گوگل کروم شوید (سه نقطه موجود در بالای صفحه سمت راست)
 • گزینه More Tools را انتخاب نمایید و روی Developer Tools کلیک کنید.
 • روی  صفحه راست کلیک کنید و گزینه Inspect elements را انتخاب کنید.
 • همچنین میتوانید از کلیدهای میانبر Ctrl + Shift + l جهت دسترسی به این بخش استفاده کنید.
 • روی گزینه Network کلیک کرده و عملکرد سایتتان را در بخش Waiting جدول مشاهده کنید.

سایت WebpageTest

سایت Webpagetest
سایت Webpagetest

یکی دیگر از روش های سنجش TTFB مراجعه به سایت Webpage Test است. در این سایت می توان با قراردادن URL سایت مورد نظر خود، مقدار TTFB را محاسبه نمود.

این ابزار زمان بدست آمده از تاخیر DNS و SOCKET و SSL negotiations را به علاوه ۱۰۰ میلی ثانیه کرده و به عنوان TTFB نمایش می دهد.

پس از وارد کردن URL در پنجره ی باز شده، در بخش Request Details، مقدار درج شده زیر عبارت First Byte، بیانگر مقدار TTFB است.

سایت  GTMetrix

سایت  GTMetrix
سایت  GTMetrix

سایت GTMetrix یکی از بهترین ابزارها برای سنجش TTFB می باشد. پس از ورود به این سایت، URL سایت خود را وارد نموده و روی دکمه Test your site کلیک کنید. بسته به پیچیدگی سایت، ممکن است یک یا دو دقیقه طول بکشد تا ابزار بتواند فرآیند آنالیز را نهایی کند. پس از آن، گزارش عملکرد را نمایش می دهد.

در اینجا متوجه امتیاز Page Speed، معیارهای زمان بارگذاری و حجم کل صفحه و همچنین درخواست ها می شوید. با این حال، برای به دست آوردن اطلاعات خاص در مورد TTFB می توانید به Waterfall Tab بروید.

در این بخش، صفحات خاصی از سایت شما فهرست شده اند که وقتی روی آنها حرکت می کنید، زمان انتظار را در برحسب میلی ثانیه یا ثانیه نشان می دهد.

سایت Pingdom

سایت Pingdom
سایت Pingdom

از دیگر ابزارها جهت بررسی TTFB، سایت Pingdom می باشد. پس از ورود به صفحه ی اصلی سایت، وارد قسمت  Page Speed شوید و آدرس سایت خود را وارد کنید و منتظر بمانید تا آنالیز سایت به پایان برسد. سپس کمی پایین تر بیایید تا به بخش Latest timeline برسید، اکنون روی قسمت زرد رنگ موس را نگهدارید. عدد روبروی گزینه Wait همان عدد TTFB سایت شماست.

Google Analytics

اگر قبلاً از Google Analytics استفاده کرده باشید، قطعا می دانید که این آسان ترین روش برای مشاهده مقدار TTFB سایت است و نیازی به استفاده از برنامه های پیچیده دیگر نیست. برای استفاده از این ابزار ابتدا به بخش Behavior رفته و سپس روی گزینه Site Speed کلیک کرده و به بخش Over view بروید.

سایت GEEKFLARE

سایت GEEKFLARE
سایت GEEKFLARE

روش دیگری که برای اندازه گیری دقیق TTFB سایت پیشنهاد می نماییم،  GEEKFLARE است. استفاده از این ابزار کاملاً آسان است، تنها کاری که پس از باز شدن صفحه اصلی سایت باید انجام دهید، رفتن به قسمت TOOLS و وارد کردن URL سایت و کلیک کردن روی گزینه Select tools و سپس کلیک روی دکمه TEST TTFB است.

روش های کاهش TTFB سایت

پس از آنکه مقدار TTFB سایت خود را اندازه گیری نمودید، حتما به نحوه کاهش TTFB در وردپرس یا هر سیستم دیگر فکر کرده اید. روش هایی که در ادامه معرفی می کنیم، به شما در بهینه سازی TTFB سایت تان کمک میکند.

استفاده از CDN

Content Delivery Network به اختصار CDN شبکه ای از سرورها در نقاط مختلف دنیاست. که کاربران سایت ها را به نزدیک ترین سرور هدایت می کند. با این کار سرعت بارگذاری صفحات و دانلود اطلاعات برای کاربران بسیار بسیار می شود. با توجه به تحریم بودن ایران، میتوانید از Cloudflare یا ابرآروان استفاده کنید.

استفاده از DNS Provider Premium

با استفاده از این ابزار، DNS سایت شما از موقعیت های مکانی مختلف سریع تر یافت شده و در نتیجه باعث کاهش TTFB می شود. محاسبه دقیق میزان تاثیر DNS دشوار است، اما شما با ابزار تست سرعت SolveDNS می توانید زمان DNS lookup را مشاهده کنید و از لوکیشن های مختلف آن را بسنجید. پیشنهاد ما این است که از DNS Provider های معتبر و غیر رایگان استفاده کنید.

استفاده از هاست پرسرعت

گاهی امکان دارد شرکت میزبان وب شما باعث کاهش سرعت TTFB سایت شما شده باشد. سرورهای بیش از حد و شبکه های پر ازدحام و خیلی شلوغ می توانند TTFB را کند کنند. استفاده از هاست قوی که دارای کانفیگ دقیق باشد، تا حدود بسیاری می تواند TTFB را کاهش دهد. اگر سایت شما زمان طولانی را برای نمایش اولین بایت مصرف میکند، بهتر است موضوع را با شرکت میزبان سایت تان مطرح کنید. همچنین توصیه می شود که سایت تان را به یک هاست پر سرعت که از نظر فیزیکی به موقعیت کاربران شما نزدیک تر باشد، منتقل کنید.

بهینه سازی سرور

بهینه سازی سرور یکی از مهم ترین روش ها برای بالا بردن سرعت سایت است. استفاده از سرویس پروکسی معکوس برای ارتقا و امنیت برنامه های نصب شده روی وب سرور، اضافه کردن یک load balancer، کش ‌کردن محتوای استاتیک و داینامیک روی سیستم کاربر، استفاده از Reverse Proxy Server برای بالا بردن سرعت برنامه ها و ایمن سازی آنها، فشرده سازی داده ها بر روی هاست و پیاده سازی پروتکل HTTP2 از جمله اقداماتی است که در این مورد می توانید انجام دهید.

بهینه سازی query های Data base

پایگاه داده یا دیتابیس حاوی اطلاعات بیش از حد غیر ضروری مانند پست های بازبینی شده، نظرات حذف شده، هرزنامه ها و فایل های موقتی ایجاد شده توسط افزونه هاست که همه بر زمان پاسخگویی سرور شما تأثیر می گذارند. برای بهینه سازی query های پایگاه داده، اول از همه باید ایندکس ها را به درستی ایجاد کنید و فقط داده های مورد نیاز خود را بازیابی کنید. تا حد امکان از query های وابسته به هم استفاده نکنید، زیرا این وابستگی ها باعث افزایش زمان پردازش query ها شده و باعث کاهش TTFB می شود.

فشرده سازی GZIP

با اعمال فشرده سازی GZIP، حجم فایل هایHTML ،CSS و JS کاهش پیدا میکند و تمامی منابع سریع تر بارگیری می شوند تا TTFB کاهش پیدا کند. برخی از هاستینگ ها به طور پیش فرض فشرده سازی GZIP را فعال می کنند. همچنین، افزونه WP Rocket فشرده سازی GZIP را در سایت هایی که بر روی Apache اجرا می شوند، اعمال میکند. شما فقط باید GZIP را در این افزونه فعال کنید. به عنوان یک جایگزین رایگان، میتوانید از افزونه ای مانند Enable Gzip Compression استفاده کنید.

کاهش درخواست های HTTP

جهت کاهش درخواست های HTTP ابتدا باید بررسی نمایید که در حال حاضر سایت شما چند درخواست TTFB ایجاد میکند. همچنین می بایست تصاویرغیر ضروری را از سایت حذف کنید. برای انجام این کار میتوانید به سراغ فشرده سازی تصاویر باقیمانده رفته و همچنین پارامترهای دیگری را که بر سرعت بارگذاری صفحات تاثیر میگذارند، بررسی کنید. بدین جهت می توانید برای بهینه سازی اسکریپت های جاوا و ترکیب ‌کردن فایل های CSS سایت هم فعالیت هایی انجام دهید.

استفاده از کش RFPL (Respond First, Process Later Cache)

استفاده از یک کش مناسب یکی از ساده ترین روش هایی است که باعث می شود تا TTFB به طرز چشمگیری کاهش یابد. همچنین باعث کاهش زمان پردازش سرور می شود. اغلب، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از هاستینگ خود بخواهید تا آن را فعال کند. همچنین می توانید افزونه WP Rocket را برای ذخیره صفحات سایت خود فعال کنید، بنابراین صفحات شما سریع تر برای کاربران نمایش داده می شوند.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با TTFB آشنا نموده و پاسخ های جامع و کاملی برای سوالات شما فراهم کنیم. همچنین به روش های گوناگون سنجش TTFB و بهبود آن را در مقاله اشاره نمودیم. امید است این مطالب به فهم بهتر شما در این زمینه یاری کند و برای شما مفید واقع شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.